Z czym Wam się kojarzy Wielkanoc? Z zapachem świeżej rzeżuchy? Ze smakiem barszczu z białą kiełbasą? Ze słońcem? Z błogim lenistwem? Z domem ociekającym wodą po śmigusie-dyngusie? Pewnie nie będę jedyna, mówiąc, że mi ze wszystkim powyższym. Dodając do tego rodzinną atmosferę, otrzymujemy gwarancję niezapomnianych Świąt.
Wielkanoc, jak każde święto, to doskonała okazja do spędzenia czasu z naszymi dziećmi. Czy macie ulubione zabawy związane z Wielkanocą? Kultywujecie polskie tradycje świąteczne? Poniżej przedstawiam Wam listę 10 pomysłów na zabawy związane z okresem Świąt Wielkanocnych. Mi zdecydowana większość kojarzy się z dzieciństwem i na pewno będę do nich sięgać z moimi dziećmi.
1. Sianie rzeżuchy
Zacznę od tego, bo należy to zrobić najlepiej już teraz. Wyhodowanie rzeżuchy zajmuje ok. 7-10 dni. Jak na pewno pamiętacie z dzieciństwa, wystarczy jakieś naczynie/tacka, wata, woda i nasiona rzeżuchy. To fajna zabawa, która pozwala dziecku dbać o swoją "uprawę", codziennie jej doglądać, podlewać, a po tygodniu cieszyć się z efektów swojej pracy. Idę jednak o zakład, że Wasze dzieci nie polubią jej smaku ;) A może jednak się mylę? :)
2. Ozdabianie jajek
Sposobów na dekorowanie jajek jest wiele. Możemy użyć specjalnych folii ozdobnych, które kurczą się we wrzątku. Możemy ugotować jajka w barwnikach kupnych lub przygotowanych z naturalnych składników. Ja z dzieciństwa pamiętam gotowanie jajek w łupinach cebuli - dzięki temu skorupka miała kasztanowy kolor. W sklepach i Internecie dostępne są też specjalne farbki do malowania jajek. Dla młodszych dzieci fajnym pomysłem jest przyklejanie do jajek różnych naklejek - albo gotowych (można kupić naklejki o tematyce świątecznej), albo zrobionych własnoręcznie.
3. Dekorowanie pisanek z papieru
To pomysł na zabawę dla młodszych dzieci. Wystarczy wyciąć dziecku z brystolu lub innego grubszego papieru kilka szablonów w kształcie jajka (wielkość dowolna). Do dekorowania można użyć farb, mazaków, wycinanek, naklejek, plasteliny, włóczki czy innych elementów ozdobnych.
4. Przygotowywanie wydmuszek
To może być prawdziwa frajda dla dzieciaków. Co trzeba zrobić? Wydrążyć małą dziurkę z jednej strony jajka, trochę większą dziurkę z drugiej strony i... dmuchać :) Z "wydmuchanych" do miseczki surowych jajek można zrobić jajecznicę, a co delikatniejsze rączki mogą dowolnie ozdobić wydmuszki.
5. Eksperymenty z jajkiem
Jajko to bez wątpienia jeden z podstawowych produktów na świątecznym stole. Przygotowując ciasta, czy gotując jajka na twardo, możemy dodatkowo zainteresować nimi dziecko. Zapytaj swoje dziecko, czy wie, jak rozróżnić jajko na twardo od jajka surowego, oczywiście bez jego rozbijania. A Ty wiesz? Zakręć na stole jednym i drugim. Jajko surowe będzie się kręcić wolniej i szybciej się zatrzyma. A czy Twoje dziecko umie oddzielać jajko od białka? Naucz je tego, a będzie świetnym pomocnikiem w kuchni. To samo np. z ubijaniem piany z białek.
6. Przygotowywanie święconki
Jeśli praktykujecie tę tradycję, zaangażujcie dzieci do przygotowania koszyczka. Mi do tej pory zapach bukszpanu kojarzy się ze Świętami, dzieciństwem i ogrodem mojego dziadka. Bukszpan zawsze był nieodłącznym elementem dekoracyjnym święconki. Do środka, poza niezbędnymi produktami jak wędlina/kiełbasa, sól, chleb, dzieci mogą włożyć własnoręcznie przygotowane pisanki, a całość przyozdobić np. kolorowymi tasiemkami czy wstążeczkami.
7. W poszukiwaniu Zajączka
Jak tylko dzieci pójdą w sobotę spać, ukryjcie gdzieś drobny upominek od Zajączka Wielkanocnego. Najczęściej są to jakieś słodycze, mała zabawka czy książeczka. Dzieci tuż po przebudzeniu w niedzielę mogą rozpocząć poszukiwania. Aby uatrakcyjnić szukanie, fajnie przygotować starszym dzieciom mapę, a młodszym np. tor przeszkód, który muszą pokonać, aby dostać się do prezentu. Z młodszymi dziećmi można też zabawić się w grę "zimno, zimniej, ciepło, cieplej", aby nakierować je na miejsce z ukrytymi łakociami.
8. Szukanie jajek czekoladowych
To bardzo fajna tradycja pochodząca z Francji, praktykowana również w Niemczech. Uwielbiam polskie święta i tradycje z nimi związane, ale nie mam nic przeciwko np. Walentynkom czy Halloween, ponieważ to kolejna okazja do spędzenia miło czasu, tym bardziej, że ani jedno, ani drugie nie stoi w sprzeczności do naszej kultury. Szukanie jajek czekoladowych ukrytych w ogrodzie, to świetna zabawa dla dzieci, więc dlaczego by jej nie zapożyczyć? Jeśli nie macie ogrodu można wybrać się na spacer - zająć jakoś dziecko przez chwilę, podczas gdy np. tata rozrzuci jajeczka gdzieś w trawie. Jajeczka można też pochować w domu i połączyć to z zabawą w poszukiwanie Zajączka.
Poniżej mój siostrzeniec szukający ukrytych jajek w ogrodzie.
W tym roku wysłałam siostrzeńcowi i siostrzenicy koszyczki z Tchibo wraz z czekoladowymi jajeczkami.
9. Walka na jajka
To moja ulubiona tradycja świąteczna :) Wy też ją praktykujecie przy stole? Cała zabawa polega na rozbiciu przeciwnikowi jajka ugotowanego na twardo jednym uderzeniem. Mój siostrzeniec jak miał 3 lata był zachwycony zabawą, mimo że najbardziej się cieszył, jak to jego jajko pękało ;)
10. Śmigus-dyngus
I na sam koniec, najbardziej popularna zabawa świąteczna, śmigus-dyngus. Z pewnością praktykowana w Waszych domach. Na czym polega, tłumaczyć nie trzeba, ale ma być mokro :) Spotkałam się jednak z tym, że w niektórych domach jest niewskazana z obawy przed zalaniem ścian, tapet, sprzętów itd. Oczywiście trzeba uważać na rzeczy wartościowe, a wylewanie wiadra wody na podłogę może mieć negatywne konsekwencje, ale aż tak nie bójmy się o te nasze przybytki :)
A Wy znacie i praktykujecie jakieś inne zabawy związane z tematyką okołoświąteczną? Podzielcie się w komentarzach lub na Facebooku! :)
Dzięki za te pomysły :) przydadzą się , kilka znałam . Dzięki za inspiracje. Pozdrawiam. www.niecalkiemsamamama.blogspot.com
OdpowiedzUsuń