czwartek, 25 lutego 2016

Jak robić zdjęcia dzieciom?

Jesteście w stanie policzyć, ile macie na komputerze czy w komórce zdjęć Waszych pociech? A ile z nich wydrukowaliście? Które Wam się szczególnie podobają, do tego stopnia, że pojawiły się na Waszej ścianie lub na kubku wręczonym w prezencie dziadkom? Zastanawialiście się, co w nich jest takiego wyjątkowego? Czy jest to ciekawy kadr? Może radosny uśmiech dziecka? Może miłe wspomnienie niezapomnianych wakacji? Cokolwiek by to nie było, zdjęcie z pewnością jest wyjątkowe, bo zrobione przez Was, a na zdjęciu jest Wasz kochany maluch. Dziś chcę Wam jednak przedstawić 5 praktycznych wskazówek, na co zwracać uwagę, aby nasze zdjęcia były jeszcze lepsze.

ŚWIATŁO
Wykorzystuj światło naturalne - nie używaj lampy błyskowej, która nie dość, że oślepia (szczególnie małe dzieci), to jeszcze zaburza naturalny koloryt skóry i wywołuje efekt czerwonych oczu. Ustawiaj dziecko w miarę możliwości przodem do źródła światła (np. okna), dzięki temu światło na twarzy malucha będzie miękkie, a w oczach będą tzw. bliki, czyli jasne plamki światła. To bardzo pożądany efekt, który sprawia, że oczy są pełne życia. Inną sprawą jest pogoda. Silne słońce i błękitne niebo to warunki idealne do opalania, ale niekoniecznie do zdjęć - silne słońce rzuca cienie na delikatnej twarzy dziecka, sprawiając, że rysy się wyostrzają. Idealnie, jak słońce zajdzie za chmurę, ale tego nie możemy sobie zagwarantować ;) Jeśli niebo jest bezchmurne, warto znaleźć trochę cienia (np. pod rozłożystym drzewem), gdzie uda nam się wydobyć miękkie barwy na zdjęciu. 

EMOCJE
Stawiaj na naturalne emocje - wizyta dziadków, kolegów, zabawa z psem itp. to wszystko jest wspaniałym tematem do zdjęć. Ważny jest uśmiech dziecka i innych fotografowanych osób. Niekiedy nawet codzienne, rutynowe czynności jak kąpiel czy ubieranie maluszka mogą być pełne emocji.

TŁO I REKWIZYTY
Staraj się tak przygotować otoczenie dziecka, aby nie zakłócało zdjęcia i stanowiło dla niego spokojne tło. Usuń niepotrzebne rzeczy, aby uwaga oglądającego skupiała się na dziecku. Czasami, gdy tło jest mocno chaotyczne i jest na nim za dużo kolorów, warto przerobić zdjęcie na czarno-białe, aby zlikwidować mnogość odcieni, a niepotrzebne rzeczy nie rzucały się w oczy. Można też zaaranżować otoczenie tak, aby móc je odwzorować w przyszłości - dzięki temu w ciekawy sposób będziemy mogli uwieczniać rozwój naszego dziecka. Warto do tego wykorzystać jakiś element/rekwizyt, który będzie się pojawiał na zdjęciach w kolejnych latach. 

POZA ;)
Chcesz zrobić dziecku małą sesję? Masz na to chwilę czasu? Sprawdź, w jakiej pozycji Twoje dziecko czuje się najbardziej komfortowo i w jakiej wygląda radośnie. Może chce usiąść "po turecku"? Może chce się położyć na brzuchu i beztrosko wywijać nogami? Pozycja "na brzuchu" jest też bardzo fajna dla dzieci, które już się utrzymują na rączkach. Wykorzystaj tę pozycję, a zobaczysz, jak ładnie wygląda w takim ujęciu buzia Twojej pociechy.

PERSPEKTYWA
Nie fotografuj dziecka ze swojej wysokości - tracisz naturalne proporcje malucha. Jego głowa optycznie się powiększa, nogi skracają. Lepiej uklęknij lub schyl się, aby aparat był na wysokości dziecka.








 

A teraz przejrzyj swoje zdjęcia. Zrób ich selekcję, zastanów się, co w nich jest fajnego, co szczególnie ujmuje za serce, jakie emocje w Tobie budzą. Możesz mieć tysiące zdjęć swojego dziecka, ale warto wybrać kilka, które zawisną na ścianie, czy znajdą się na komodzie u dziadków. I na koniec - nie potrzebujesz super sprzętu. Smartfon czy prosty aparat cyfrowy na początek wystarczą. Jeśli zobaczysz, że Twoje kadry są ciekawe, że potrafisz uwieczniać emocje, że chcesz się rozwijać, wówczas dopiero warto zainwestować w lepszy sprzęt (np. obiektyw pozwalający uzyskać małą głębię ostrości czyli rozmazane tło).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do dzielenia się ze mną i innymi czytelnikami swoją opinią :)